Record Details

Особистісно-професійні стилі поведінки як чинник ставлення жінок до грошей

Електронна бібліотека НАПН України

View Archive Info
 
 
Field Value
 
Relation https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/
http://psychology-naes-ua.institute/read/2891/
 
Title Особистісно-професійні стилі поведінки як чинник ставлення жінок до грошей
Personal and professional behavior styles as a factor in women's attitude to money
 
Creator Клименко, Наталія Геннадіївна
 
Subject 1 Philosophy. Psychology
304 Social questions. Social practice. Cultural practice. Way of life (Lebensweise)
305 Gender studies
36 Safeguarding the mental and material necessities of life
 
Description Клименко Н. Г. Особистісно-професійні стилі поведінки як чинник ставлення жінок до грошей. – Кваліфікаційна наукова робота на правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії у галузі знань 05 – соціальні та поведінкові науки, спеціальність 053 – психологія. – Інститут психології імені Г. С. Костюка НАПН України, Київ, 2024.
У дисертації теоретично обґрунтовано й експериментально вивчено особистісно-професійні стилі поведінки як чинника ставлення жінок до грошей. Дослідження цієї проблеми сприятиме формуванню усвідомленого ставлення жінок до грошей.
Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел.
У першому розділі розкрито теоретико-методологічні засади дослідження.
Визначено, що поняття «гроші» має міждисциплінарний характер і є предметом аналізу багатьох наук. Психологічні аспекти грошей вивчаються в галузі економічної психології. Підкреслено важливість грошей для соціальної взаємодії людини. Наголошено, що якщо людина не має сформованих уявлень про сутність грошей або має неадекватні грошові установки, не має навичок поводження з грошима, то така людина може мати суттєві складнощі зі включенням у соціальну взаємодію в суспільстві.
Досліджено поняття «ставлення до грошей» як компонента цілісної системи ставлень особистості та його зв'язок з життєвим сценарієм жінок. Означені основні підходи до вивчення способів формування ставлення до грошей. Проаналізовано чинники ставлення до грошей, які відносяться до трьох рівнів: макрорівень, мезорівень та мікрорівень. Особлива увага спрямована на «внутрішні» чинники мікрорівня.
Спираючись на концепції, які стосуються ставлення особистості до грошей (A. Furnham, 1984 та T. Tang, 1993), було покладено в основу нашого дослідження такі визначення: грошові переконання – це певні уявлення, ідеї та знання, що стали мотивами поведінки людини в ситуації з приводу грошей та визначають її суб’єктивне ставлення до грошей; грошові установки – неусвідомлена готовність, схильність особистості певним чином сприймати, розуміти або діяти в ситуації з приводу грошей відповідно до минулого досвіду.
З урахуванням наявних в літературі розробок виділено такі структурні компоненти ставлення жінок до грошей, які відносяться до типів грошових переконань (грошова одержимість; влада; економність; неадекватна поведінка з грошима) та типів грошових установок (гроші як благо, гроші як зло, гроші як засіб досягнення успіху, гроші як чинник поваги до людей, планування видатків, гроші як засіб досягнення свободи та влади), які формуються в результаті накопичення досвіду поводження з грошима та взаємодії з іншими людьми з приводу грошей.
Проаналізовано вплив гендерних стереотипів на ставлення жінок до грошей, особливості жіночих життєвих сценаріїв та стереотипів щодо працюючих жінок. Вивчено види домашнього насильства, жертвами якого найчастіше стають жінки (фізичне, психологічне, економічне та сексуальне). Зроблений акцент на економічному домашньому насильстві.
Також розглянуті особливості впровадження практик гендерно-орієнтованого підходу в психологічному супроводі персоналу організацій.
На основі робіт зарубіжних та вітчизняних авторів визначено зміст та особливості особистісно-професійних стилів поведінки жінок, проаналізовано основні підходи до вивчення особистісно-професійних стилів, детально розглянуті концепції транзакційного аналізу, на яких ґрунтуються кожний стиль поведінки. Так, зазначено, що особистісні стилі ґрунтуються на концепції «Его-станів» E. Berne (1961), згідно якої кожному зі станів «Я» відповідають відповідні думки, відчуття та поведінка, які проявляються у взаємодії̈ з іншими людьми (п’ять різновидів станів «Я»). Показано, що робочі стилі ґрунтуються на концепції «драйверів» Т. Kahler (1975), згідно якої «драйвери» – це несвідомі спроби поводитися так, щоб отримати визнання іншими, які проявляються у поведінці як несвідомі моделі сценарної поведінки в особистісній та професійній сферах (п’ять різновидів драйверної поведінки). Також доведено, що життєві стилі ґрунтуються на концепції «життєвих позицій» Е. Berne (1961), за якою життєва позиція – це стійка, внутрішньо усвідомлена система поглядів людини на життя як концепцію, на свою діяльність, на ставлення до суспільства, до себе та світу, в якому вона живе (чотири життєві позиції («екзистенційні позиції», «установки життя»). Отже, в основі поняття «особистісно-професійні стилі поведінки» лежать три ґрунтовні концепції транзакційного аналізу («Его-станів», «Драйверів», «Життєвих позицій»). Визначено, що особистісно-професійні стилі поведінки являють собою прийняту людиною систему поглядів на життя та своє місце в ньому, яка базується на прийнятих в дитинстві рішеннях в процесі взаємодії з близькими та значущими людьми, та проявляється в певній моделі поведінки в процесі життєдіяльності й соціальній взаємодії з іншими людьми. Відповідно до теорії і практики транзакційного аналізу такі стилі поведінки закарбовані в життєвий сценарій особистості, який формується у віці до 7 років.
Обгрунтовано, що особистісно-професійні стилі поведінки жінок є важливим чинником, який впливає на формування ставлення жінок до грошей. Акцентовано, що розуміння своїх особистісно-професійних стилів поведінки може допомогти жінці відкоригувати деструктивні патерни своєї поведінки, вийти за межі гендерних стереотипів та сценарних обмежень, а також свідомо спрямувати свої дії на досягнення соціального та професійного благополуччя.
Побудовано «Теоретичну модель особистісно-професійних стилів поведінки як чинника ставлення жінок до грошей», яка включає такі змістовно-смислові блоки: 1) ставлення жінок до грошей, його структурні компоненти (типи грошових переконань; типи грошових установок); 2) особистісно-професійні стилі поведінки жінок (особистісні стилі; робочі стилі; життєві стилі).
У другому розділі представлено результати констатувального етапу дослідження.
Дослідження проводилось за допомогою «Комплексу методик для дослідження особистісно-професійних стилів поведінки як чинника ставлення жінок до грошей». Комплекс включає три групи методик, які дають можливість діагностувати такі показники: а) грошові переконання та грошові установки жінок; б) особистісно-професійні стилі поведінки жінок; в) характеристики жінок.
На першому підетапі вивчалось ставлення жінок до грошей (досліджувались типи грошових переконань та типи грошових установок) та їх вираженість у різних категорій жінок.
Зокрема, у процесі емпіричного дослідження виявлено, що для опитаних характерний середній рівень вираженості всіх типів грошових переконань (грошова одержимість; влада; економність; неадекватна поведінка з грошима) та типів грошових установок (гроші як благо; гроші як засіб досягнення успіху; гроші як засіб досягнення свободи та влади; гроші як чинник поваги; планування видатків; гроші як зло). Водночас окреслено певні особливості ставлення жінок до грошей, що можуть бути певними «зонами розвитку»: а) виявлено знецінення важливості грошей;
б) спостерігається тенденція до неекономного поводження з грошима;
в) зафіксовано сприйняття грошей як блага у переважної кількості жінок;
г) констатовано певну ідеалізацію позитивного боку та відсутність бачення «тіньового» боку грошей;
д) виявлено низький рівень планування видатків.
Було виявлено, що ставлення жінок до грошей має статистично значущий зв’язок, як позитивний, так і негативний, з різними категоріями жінок.
З’ясовано, що молоді жінки більш економні у витрачанні грошей, ніж жінки, старші за віком; спостерігається зменшення економії грошей у заміжніх жінок; з наявністю дітей зменшується схильність до економії грошей; жінки, які винаймають житло, мають більшу схильність до «грошової одержимості»; жінки з вищим рівнем освіти більш схильні вважати, що гроші – це засіб примноження друзів, поваги у суспільстві; жінки, які обіймають більш високі посади в організації, не схильні ставитись до грошей як до зла та інше.
Другий підетап дослідження було присвячено вивченню особистісно-професійних стилів поведінки жінок (дослідження «особистісних стилів», «робочих стилів», «життєвих стилів») та їх зв'язку зі ставленням жінок до грошей (типами грошових переконань; типами грошових установок).
Емпіричне дослідження рівня вираженості особистісних стилів жінок встановило наявність високого, середнього та низького рівнів вираженості особистісних стилів поведінки жінок. Високі рівні вираженості мають такі особистісні стилі: «Функціональний дорослий», «Природна дитини» і «Батько-вихователь», що може свідчить про схильність опитаних жінок до аналізу ситуації «тут і зараз», творчого самовираження та схильності піклуватися про інших. Більш низький рівень вираженості мають «Батько-контролер» та «Адаптивна дитина», що може свідчити про складнощі в структуруванні різних процесів та адаптації до нових умов життя.
У процесі дослідження рівня вираженості робочих стилів виявлено їх високий, середній і низький рівні. Дослідження показало, що провідними робочими стилями жінок є «Будь досконалим» та «Радуй інших», що може бути виражено у висуванні надмірних вимог до себе та прагненні задовольнити потреби інших людей, навіть за рахунок своїх потреб, що довгий час підтримувалося гендерними стереотипами суспільства про жіночу жертовність. Відмічено низький рівень вираженості робочого стилю «Будь сильним», що може виражатися в небажанні напружуватись та витримувати великі професійні навантаження.
Визначено рівні вираженості життєвих стилів жінок. Жінки, які взяли участь у дослідженні, в основному мають позитивну спрямованість на взаємодію та перемогу, впевненість у своїх силах. Вони також можуть використовувати різні життєві стилі відповідно до обставин, в яких опиняються протягом дня, та бути не лише впевненими, а й агресивними, послужливими та байдужими. У процесі дослідження виявлено, що найбільш високий рівень вираженості має життєвий стиль «Я Ок – Ви Ок (Впевнений)».
Виявлено статистично значущий зв'язок, як позитивний, так і негативний, між особистісно-професійними стилями поведінки жінок, а саме: особистісними стилями («Батько-контролер»; «Батько-вихователь»; «Функціональний дорослий»; «Природна дитина»; «Адаптивна дитина»); робочими стилями («Будь досконалим», «Радуй інших», «Намагайся», «Будь сильним», «Поспішай»); життєвими стилями («Я Ок – Ви Ок (Впевнений)»; «Я не Ок – Ви Ок (Послужливий)»; «Я Ок – Ви не Ок (Агресивний)»; «Я не Ок – Ви не Ок (Байдужий)» та типами грошових переконань (грошова одержимість; влада; економність; неадекватна з поведінка грошима) і типами грошових установок (гроші як благо, гроші як зло, гроші як засіб досягнення успіху, гроші як чинник поваги до людей, планування видатків, гроші як засіб досягнення свободи та влади).
У третьому розділі викладено результати формувального етапу дослідження.
У процесі формувального етапу дослідження було розроблено й апробовано тренінгову програму «Психологія ставлення жінок до грошей».
Тренінгова програма складалася із 5 тренінгових сесій: «Сутність грошей та роль грошових переконань у життєдіяльності особистості; «Роль життєвої позиції у формуванні ставлення жінок до грошей»; «Вплив особистісних та робочих стилів поведінки жінок на їх ставлення до грошей»; «Гендерні аспекти ставлення до грошей»; «Гроші як складова сценарію організації».
Кожна із тренінгових сесій складалась із трьох блоків відповідно до технологічного підходу Л. Карамушки (2022): а) змістовно-смислового (орієнтований переважно на оволодіння знаннями про зміст грошей та їх функції, про особистісно-професійні стилі поведінки, про гендерні аспекти ставлення до грошей, гроші в контексті організаційної культури (сценарія організації); б) діагностичного (орієнтований переважно на аналіз жінками власного ставлення до грошей, особливостей своїх особистісно-професійних стилів поведінки, власних гендерних стереотипів з природи грошей); в) корекційно-розвивального (орієнтований переважно на оволодіння жінками уміннями та навичками, необхідними для усвідомленого ставлення до грошей).
Результати експериментального впровадження тренінгу «Психологія ставлення жінок до грошей» свідчать про його ефективність та доцільність впровадження для формування усвідомленого ставлення жінок до грошей в організаціях та психологічних проєктах по роботі з жінками. Окрім того, отримані дані можуть застосовуватися психологами для проведення індивідуальних консультацій та терапевтичних груп з метою формування усвідомленого ставлення жінок до грошей.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що вперше: визначено зміст та основні складові ставлення до грошей у жінок; розкрито сутність, види та роль особистісно-професійних стилів у формуванні ставлення жінок до грошей; досліджено зв’язок різних видів особистісно-професійних стилів поведінки зі ставлення жінок до грошей; розроблено тренінгову програму для формування усвідомленого ставлення жінок до грошей; уточнено: зміст та чинники ставлення жінок до грошей; поглиблено уявлення про тренінгові програми формування усвідомленого ставлення особистості до грошей.
Практичне значення роботи полягає у тому, що отримані в результаті дослідження дані можуть бути використані для проведення тренінгів для жінок, які працюють в організаціях (державних, комерційних, громадських), в терапевтичних групах для жінок та в індивідуальному консультуванні жінок з метою формування усвідомленого ставлення до грошей. Окрім того, результати дослідження можуть бути використані в процесі викладання курсів «Економічна психологія», «Організаційна психологія», «Психологія грошей», «Гендерна психологія» та «Психологія підприємницької діяльності» в закладах вищої та післядипломної освіти для психологічної підготовки психологів та менеджерів організацій.
Klymenko, N. G. Personal and professional behavior styles as a factor in women's attitude to money. - A qualifying scientific work, manuscript.
A thesis for the scientific degree of Doctor of Philosophy in the field of knowledge 05 - social and behavioral sciences, specialty 053 - psychology. – G. S. Kostiuk Institute of Psychology of the National Academy of Educational Sciences of Ukraine, Kyiv, 2024.
The thesis theoretically substantiates and experimentally studies personal and professional behavior styles as a factor in women's attitude to money. This study will contribute to the development of women's conscious attitude to money.
The thesis consists of an introduction, three chapters, conclusions, appendices, and a list of references.
The first chapter reveals the theoretical and methodological foundations of the research.
It was determined that the concept of "money" has an interdisciplinary character and is the research subject of many sciences. Psychological aspects of money are studied in the field of economic psychology. It is emphasized that money plays an important role in personal social interactions, because if a person does not have well-formed ideas about money or has inadequate money attitudes, or does not have developed skills in handling money, then this person may have significant difficulties with social interactions.
The concept of "attitude towards money" as a component of a system of personal attitudes and its relationship with women's life scenarios were studied. The main approaches to the study of ways of development of the attitude to money were defined. The factors in attitude to money were analyzed at the macro, meso, and micro levels. Special attention was given to "internal" micro-level factors.
Based on the concepts related to the individual's attitude to money (A. Furnham, 1984 and T. Tang, 1993), the following definitions were used as the basis of this research: money beliefs are certain ideas and knowledge that act as personal motives in money-related situations and determine personal subjective attitude to money; money attitudes are an unconscious personal readiness, an individual's tendency to perceive, understand, and/or act in a certain way regarding money in accordance with the personal past experience.
Based on the available scientific literature, the following components of women's attitudes to money, which were formed as a result of personal experience in handling money and interacting with other people about money, were highlighted: money obsession, power, frugality, and inadequate money behavior, which belonged to money beliefs, and money as good, money as evil, money as a means of success achieving, money as a respect factor, planning expenses, money as a freedom and power factor, which belonged to money attitude types. The impact of gender stereotypes on women's attitudes to money, the features of women's life scenarios and stereotypes about working women were analyzed. The types of domestic violence (physical, psychological, economic and sexual) against women were studied, with the emphasis on economic domestic violence.
The gender-oriented approach to the psychological help for employees was also considered.
Based on the works of foreign and Ukrainian authors, the content and features of the personal and professional behavior styles of women were defined, the main approaches to the study of personal and professional styles were analyzed, and the concepts of transactional analysis, which each behavior style was based on, were considered in detail. Thus, it was stated that personal styles are based on the concept of "Ego-states" by E. Berne (1961), according to which each of the "I" states corresponds to the respective thoughts, feelings and behaviors that are manifested when interacting with other people (five varieties of "I"). It was also shown that work styles are based on the concept of "drivers" by T. Kahler (1975), according to which "drivers" are unconscious attempts to behave in such a way as to gain recognition from others and are manifested in as unconscious models of scripted behavior in personal and professional activities (five types of driving behavior). It was also demonstrated that life styles are based on the concept of "life positions" by E. Berne (1961), according to which a life position is a stable, internally realized system of a person's views on their life as a concept, on their activities, attitudes to the society, themselves and the world (the so-called four life positions, or existential positions, or life settings). Thus, the concept of "personal and professional behavior styles" is based on three fundamental concepts of transactional analysis ("Ego-states", "Drivers", and "Life positions"). It was determined that personal and professional behavior styles represent a person's accepted system of views on life and their place in it, which is based on decisions made in childhood when interacting with close and significant people, and which is manifested in a certain pattern of behavior. According to the theory and practice of transactional analysis, these behavior styles are imprinted in the personal life scenario, which is formed before the age of 7.
It was substantiated that the personal and professional behavior styles of women are an important factor in the formation of women's attitudes to money. It is emphasized that understanding their own personal and professional behavior styles can help women correct their destructive behavioral patterns, go beyond gender stereotypes and scenario limitations, and also consciously direct their efforts to achieve social and professional well-being.
“Theoretical model of personal and professional behavior styles as a factor in women's attitudes to money" was built. The model includes the following blocks: 1) women's attitudes to money and their structural components (types of money beliefs, types of money attitudes); 2) personal and professional styles of women's behavior (personal styles, work styles, life styles).
The second chapter presents the results of the assessment stage of the research.
The research was conducted using the "Set of tools to study personal and professional behavior styles as a factor in women's attitudes to money." The set included three groups of instruments to assess: a) money beliefs and money attitudes of women; b) personal and professional behavior styles of women; c) characteristics of women.
At the first sub-stage of the research, the attitude of women to money (types of money beliefs and types of money attitudes) and their values in different categories of women were studied.
In particular, the empirical research found that the respondents had an average level of all types of money beliefs (money obsession, power, economy, inappropriate money behavior) and types of money attitudes (money as good, money as a means of achieving success, money as a freedom and power factor, money as a respect factor; money as evil). At the same time, the respondents had certain tendencies towards: a) money devaluation; b) uneconomical handling of money; c) perceiving money as good; d) money idealization; e) poor expenditure planning.
It was found that women's attitudes to money had a statistically significant relationship, both positive and negative, with different categories of women. Young women were more economical than older women; married women were less economical than unmarried women; mothers were less economical than childless women; women who rented apartments were more prone to "money obsession" than those owing apartments; women with a higher level of education were more inclined to believe that money is a respect factor; women in higher job positions were not inclined to treat money as evil.
The second sub-stage of the research was devoted to the study of women's personal and professional behavior styles (personal styles, work styles, life styles) and their relationships with women's attitudes to money (types of money beliefs, types of money attitudes).
When measuring the levels of women's personal behavior styles, it was found that the "functional adult", "natural child", and "parent-educator" personal behavior styles were at a high level, which may suggest the women's tendency to analyze the situation "here and now", self-express and care for others. "Parent-controller" and "Adaptive child" were at a lower level, which may suggest difficulties in women's structuring various processes and adapting to new living conditions.
When measuring the levels of women's work styles, it was found that "Be perfect" and "Please others" were the leading work styles of women. These styles were characterised by women's excessive demands on themselves and striving to satisfy the needs of other people, even at the expense of their own needs, which has long been supported by society's gender stereotypes about female sacrifice. "Be strong" work style, which is characterised by women’s unwillingness to strain and withstand heavy workloads, was shown to be at a low level.
When measuring women's lifestyles, it was found that women mainly had a positive focus on interaction and victory and were self-confident. They could also use different lifestyles according to the circumstances they found themselves in, and were not only confident, but also aggressive, helpful and indifferent. It was found that "I'm ok - You're ok (Confident)" lifestyle was at the highest level.
Statistically significant relationships, both positive and negative, were found between women's personal behavior styles ("Parent-controller"; "Parent-educator"; "Functional adult"; "Natural child"; "Adaptive child"), work styles ("Be perfect", "Make others happy", "Try", "Be strong", "Hurry up"), and life styles ("I'm ok - You're ok (Confident)"; "I'm not ok - You're ok (Helpful)"; "I'm ok - You're not ok (Aggressive)"; "I'm not ok - You're not ok (Indifferent)") and types of women's money beliefs (money obsession, power, frugality, inappropriate money behavior) and types of money attitudes (money as good, money as evil, money as a means of achieving success, money as a respect factor, planning expenses, money as a freedom and power factor).
The third chapter presents the results of the training stage of the research, which was dedicated to developing a training program "Psychology of women's attitudes to money" was developed and tested.
The training program consisted of the following five training sessions: "The essence of money and the role of money beliefs in the life of an individual; "The role of life position in the development of women's attitudes to money"; "The impact of women's personal and work behavior styles on women's attitudes to money"; "Gender aspects of attitude to money"; "Money as a component of the organizational scenario."
In accordance with the technological approach of L. Karamushka (2022), each training session consisted of three blocks: a) informational block (focused mainly on developing trainees' knowledge about the content of money and its functions, personal and professional behavior styles, gender aspects of attitude to money, money in the context of organizational culture (organizational scenario); b) diagnostic block (oriented mainly on the analysis of women's attitudes to money, women's personal and professional behavior styles, women's gender stereotypes about the nature of money); c) developmental block (focused mainly on trainees' development of the skills and abilities necessary to form conscious attitudes to money).
The results of the experimental run of the training program "Psychology of women's attitudes to money" testified to its effectiveness in and advisability for the development of women's conscious attitudes to money in organizations and women psychological projects. In addition, the obtained data can be used by psychologists, counselors and therapists with the aim of developing women's conscious attitudes to money.
The research has a scientific novelty because it is the first known study to define the content and main components of women's attitudes to money, to reveal the essence, types and role of personal and professional styles in the development of women's attitudes to money, to show the relationships between different women's personal and professional behavior styles and women's attitudes to money. Besides, the author developed a training program to form women's conscious attitudes to money, specified the content of and factors in women's attitudes to money and deepened the understanding of training programs for the development of individuals' conscious attitudes to money.
The research has practical significance because its findings can be used for training women in a variety of settings (organizations, therapeutic groups, individual counseling) in developing their conscious attitudes to money. In addition, the results of the research can be helpful in teaching the courses in economic psychology, organizational psychology, money psychology, gender psychology, and entrepreneurial psychology in institutions of higher and postgraduate education.
 
Date 2024
 
Type Thesis
NonPeerReviewed
 
Format text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
 
Language uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
uk
 
Identifier https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/2/Diser_Klymenko_maket.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/3/Diser_Klymenko_maket_Validation_Report.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/4/Diser_Klymenko_maket.pdf.asice
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/7/%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA_%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%BF%D1%96%D0%B4%D0%BF.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/8/%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA_%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_Validation_Report.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/9/%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA_%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE.orig.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/10/%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA_%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A2%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87_%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE%20%281%29.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/11/%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA_%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A2%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87_%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%B7%20%D0%BF%D1%96%D0%B4%D0%BF.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/12/Validation_Report_%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA_%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%A2%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87_%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/13/Scan20240627131217.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/14/Scan20240627131217_Validation_Report.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/15/Scan20240627131217.pdf.asice
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/16/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%8F_%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D1%87%D1%83%D0%BA.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/17/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%96%D1%8F_%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D1%87%D1%83%D0%BA_pdf_Validation_Report.pdf
https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/741985/18/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%96%D1%8F_%D1%80%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0_%D0%9C%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D1%87%D1%83%D0%BA_pdf.asice
- Клименко, Наталія Геннадіївна (orcid.org/0000-0002-1897-3201 <http://orcid.org/0000-0002-1897-3201>) (2024) Personal and professional behavior styles as a factor in women's attitude to money Masters thesis, Інститут психології імені Г.С. Костюка.