Record Details

Управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти

Електронна бібліотека НАПН України

View Archive Info
 
 
Field Value
 
Relation http://lib.iitta.gov.ua/738893/
 
Title Управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти
Change management in the educational process of the institution of general secondary education
 
Creator Горішна, Оксана Мирославівна
 
Subject 37.07 Management aspects of educational institutions
373 Kinds of school providing general education
 
Description Горішна Оксана Мирославівна. Управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 011 «Освітні, педагогічні науки». – Державний заклад вищої освіти «Університет менеджменту освіти» Національної академії педагогічних наук України, Київ, 2023.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичні положення, розроблено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено результати функціонування та розвитку системи управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти.
Актуальність проблеми управління змінами в освітньому процесі підтверджується такими факторами: мінливістю середовища і потребою швидкої адаптації до змін, зумовленими цивілізаційними викликами; змістом реформ у системі загальної середньої освіти та нормативно-правовим їх супроводом; зростанням конкуренції на ринку освітніх послуг, що призводить до ліквідації закладів освіти, неспроможних ефективно працювати в умовах динамічних змін. Всі ці фактори потребують оновлення освітнього менеджменту відповідно до вимог законодавства України.
Аналіз наукових джерел зарубіжного та вітчизняного менеджменту демонструє вагомі досягнення у плані розробки теорії управління змінами, оскільки науковцями обґрунтовано не тільки наукові підходи до вибору інструментів для управління змінами, але й практичні рекомендації щодо використання моделей змін. Представниками менеджменту визначено та обґрунтовано спектр понять у рамках дослідницької проблеми, серед яких: зміни, класифікації змін, опір змінам, управління змінами, моделі управління змінами, алгоритми, функції та технології управління змінами, методи подолання опору змінам тощо.
Протягом останніх десятиріч зміни стали невід’ємною частиною щоденного життя закладів загальної середньої освіти, про що свідчать результати констатувального експерименту. На основі кількох мікродосліджень встановлено наступні проблеми: недостатня обґрунтованість різних понять, які виникають в управлінні змінами; відсутність сучасних теоретично-обґрунтованих моделей для їх реалізації; недостатній технологічний рівень впровадження змін; брак обґрунтованих механізмів управління процесами змін та механізмів подолання опору змінам тощо.
За результатами узагальнення змісту категоріального апарату, уведено дефініцію управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти як цілеспрямовану і скоординовану роботу усіх суб’єктів освітнього процесу на основі використання новітніх технологій та моделей менеджменту з метою пошуку швидких шляхів адаптації до змін в динамічному зовнішньому середовищі. Сила такого впливу залежить від інтенсивності та масштабності змін, що відображається на організаційній структурі управління освітнім процесом та на контенті рішень.
Відтак, для розв’язання виокремлених у дослідженні проблем теорії і практики управління змінами та уникнення опору змінам запропоновано модель системи управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти, яка містить такі модулі: мотиваційно-цільовий, теоретично-нормативний, організаційно-управлінський, діагностико-коригувальний, результативно-прогностичний. Кожен з модулів має свою специфіку, мету і призначення у системі управління, а також зміст і структуру.
Мотиваційно-цільовий модуль містить такі елементи: «Базові детермінанти управління змінами в умовах модернізації освіти» і «Мета управління змінами у закладі загальної середньої освіти». Призначенням цього модуля є розкриття змісту соціально обумовлених факторів (детермінантів) та активізація посиленої уваги до змін, а також встановлення мети, яка дозволить підтримувати управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти відповідно до векторів державної освітньої політики. Метою управління змінами у закладі загальної середньої освіти є формування ефективної системи управління змінами на основі інтеграції наукових надбань та аналізу управлінської практики задля поступального розвитку та мінімізації ризиків під час впровадження інновацій та нововведень. Для реалізації мети сформовано наступні модулі системи.
Теоретико-нормативний модуль містить такі складники: «Нормативно-правове забезпечення освіти» (державні концепції розвитку освіти; закон України «Про освіту»; закон України «Про загальну середню освіту»; концепція Нової української школи); «Ідентифікація змін» (концептуальні; організаційні; структурні; функціональні); «Теоретичне забезпечення» (філософські концепції змін; економічні концепції змін; розвиток теорії управління змінами; обґрунтування сучасного досвіду практики управління змінами). Всі компоненти цього модуля слугують теоретичною базою впровадження системи управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти з дотриманням законодавчих вимог.
Третій модуль – організаційно-управлінський – виокремлює «Технологію управління змінами», яка здійснюється за етапами: концептуальним, процедурним, діагностичним, підсумковим. Окрема підсистема «Алгоритми» включена для управління локальними змінами. Структуру технології розкривають такі підсистеми: «Ресурсне забезпечення» і «Механізми управління». До ресурсів віднесено такі елементи: «Суб’єкти» (адміністрація; органи управління закладу; команда змін; клієнтський ряд) і «Об’єкти змін» (концепції; людський фактор освітній процес; матеріально-технічне оснащення). Свою діяльність суб’єкти реалізують через «функції суб’єктів».
Виокремлено групи циклічно-локалізованих функцій управління змінами в освітньому процесі за такими критеріями: напрямами здійснення; динамікою; степенем інтенсивності. У кожній групі визначено функції відповідно до типу змін. Вузькоспеціалізовані функції суб’єктів управління змінами різняться за посадовим статусом і реалізуються у визначеній ієрархії управління. У методичних рекомендаціях конкретизовано об’єкти змін в освітньому процесі та розділено на чотири групи, розкрито характер управлінської діяльності та визначено умови успіху команди змін.
Встановлено, що процес управління змінами може здійснюватися у технологічному циклі або в напрямку пролонгації, або згортання. Відповідно до цього виокремлено механізми. У підсистемі «Пролонгація змін» серед механізмів виділено: організаційне узгодження; підтримка мотиваційного ефекту успіху; екстраполяція змін, а в моделі «Згортання змін» – аналіз відторгнення; оцінка наслідків; уникнення біфуркації. Комплекс механізмів управління змінами продукує «Управлінське рішення» як один з елементів запропонованої системи, за допомогою якого проводиться реалізація, корегування і контроль управлінських дій на кожному етапі технології.
Діагностико-коригувальний модуль складається з таких компонентів, як: «Аналіз використаних ресурсів», «Аналіз ризиків змін», «Механізми подолання опору змінам», «Критерії оцінювання», «Внесення коректив», «Обчислення коефіцієнта ефективності управління змінами в освітньому процесі». Цей модуль дає можливість корегувати управлінські дії, налагоджувати ефективну комунікацію між суб’єктами та розв’язувати проблеми. Критерії оцінювання ефективності системи управління укладені за десятьма параметрами.
Результативно-прогностичний модуль призначений для підведення підсумків управління змінами та аналізу отриманих результатів, складається з двох блоків: «Основні результати» (сформована система управління змінами; продуктивно-комфортне освітнє середовище; позиціонування закладу як осередку інноваційного розвитку) і «Проміжні результати» (зростаюча задоволеність здобувачів освіти; розвинена здатність педагогів сприймати і реалізувати зміни; розширення клієнтського рядку та залучення нових стейкголдерів; формування нового іміджу закладу загальної середньої освіти).
Ефективність запропонованої моделі системи управління змінами в освітньому процесі закладу освіти доведено експериментальною перевіркою за такими етапами: концептуально-проєктивним, констатувальним, формувально-діагностичним, узагальнюючо-прогностичним.
На концептуально-проєктивному етапі для забезпечення системності і комплексності експерименту було виокремлено концептуальні ідеї, принципи, а також з’ясовано мету та завдання. Констатувальний етап передбачав аналіз управлінського досвіду та визначення проблем в управлінні змінами в освітньому процесі. Формувально-діагностичний етап включав анкетування та розробку критеріїв. За допомогою математичного апарату було визначено коефіцієнт ефективності управління змінами в освітньому процесі за кожним параметром. На узагальнюючо-прогностичному етапі було обчислено загальну оцінку якості системи управління змінами в освітньому процесі. На основі аналізу статистичних даних зроблено висновок про збільшення індексу приросту якості управління змінами у експериментальними групах порівняно з контрольними та підтверджено ефективність запропонованої моделі системи управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти.
Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає у тому, що вперше:
- розроблено, теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено модель системи управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти, яка включає такі модулі: мотиваційно-цільовий (базові детермінанти управління змінами в умовах модернізації освіти; мета управління змінами); теоретико-нормативний (нормативно-правова база освіти; ідентифікація змін; теоретичне забезпечення); організаційно-управлінський (концептуальний, процедурний, діагностичний, підсумковий); діагностико-коригувальний (аналіз використаних ресурсів; аналіз ризиків змін, механізми подолання опору змінам, критерії оцінювання, внесення коректив, коефіцієнт ефективності управління змінами); результативно-прогностичний (основні і проміжні результати);
- уведено та запропоновано трактування понять: «зміни у розвитку»; «зміни в освітньому процесі»; «управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти»; «детермінанти управління змінами»; «механізмами управління змінами»; «пролонгація змін»; «згортання змін»; «функції суб’єктів управління змінами»; «механізми подолання опору змінам»; «якість управління змінами», «ефективність управління змінами»; «алгоритм управління змінами»;
- виокремлено та розкрито сутність можливих об’єктів змін в освітньому процесі за чотирма групами; характеру управлінської діяльності (міждисциплінарний; адаптивний; соціокультурний; регулятивно-врівноважувальний; ситуаційний; формальний; неформальний; полімотивований) та показники досягнень успіху команди змін; механізми управління змінами; подолання опору змінам та показники досягнень успіху команди змін;
- удосконалено: методику оцінювання ефективності управління змінами; зміст циклічно-локалізованих функцій управління змінами в освітньому процесі відповідно до типів змін, відтак ці функції сформульовані: за напрямами здійснення, за динамікою, за ступенем інтенсивності;
- запропоновано технологію управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти; критерії оцінювання ефективності системи управління змінами в освітньому процесі за десятьма параметрами, зміст яких описаний відповідними показниками у п’ятибальній шкалі оцінювання;
- узагальнено: класифікації змін; класифікації опору змін; механізми опору змін; типи і зміст детермінантів управління змінами в освітньому процесі закладу загальної середньої освіти;
- подальшого розвитку набули шляхи моделювання системи управління змінами; структура і зміст компетентності керівника з проблеми управління змінами в освітньому процесі, а також доповнено сутність понять: «зміни»; «основні (стрижневі) функції управління змінами»; «циклічно локалізовані функції управління змінами»; «вузькоспеціалізовані функції суб’єктів»; «технологія управління змінами»; «опір змінам».
Horishna Oksana Myroslavivna. Change management in the educational process of the institution of general secondary education. – Qualifying scientific work on manuscript rights.
Dissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Philosophy in specialty 011 «Educational and Pedagogical Sciences». - State institution of higher education «University of Education Management» of the National Academy of Pedagogical Sciences of Ukraine, Kyiv, 2023.

The dissertation summarises the theoretical provisions, develops, theoretically substantiates and experimentally verifies the results of the functioning and development of the system of change management in the educational process of general secondary education institution.
The relevance of the problem of change management in the educational process is confirmed by the following factors: the changing environment and the need for rapid adaptation to changes caused by civilisational challenges; the content of reforms in the general secondary education system and their regulatory and legal support; growing competition in the market of educational services, which leads to the liquidation of educational institutions that are unable to work effectively in the face of dynamic changes. All these factors require updating educational management in accordance with the requirements of Ukrainian legislation.
The analysis of scientific sources of foreign and domestic management demonstrates significant achievements in terms of developing the theory of change management, since scientists have substantiated not only scientific approaches to the choice of tools for change management, but also practical recommendations for the use of change models. Management representatives have defined and substantiated a range of concepts within the framework of the research problem, including: changes, classifications of changes, resistance to changes, change management, change management models, algorithms, functions and technologies of change management, methods of overcoming resistance to changes, etc.
Over the past decades, changes have become an integral part of the daily life of general secondary education institutions, as evidenced by the results of the confirmatory experiment. Based on several micro-researches, the following problems have been identified: insufficient validity of various concepts arising in change management; lack of modern theoretically grounded models for their implementation; insufficient technological level of change implementation; lack of sound mechanisms for managing change processes and mechanisms for overcoming resistance to change, etc.
Based on the results of generalising the content of the categorical apparatus, the article defines change managment in the educational process of general secondary education institution as a purposeful and coordinated work of all subjects of the educational process based on the use of the latest technologies and management models in order to find quick ways to adapt to changes in a dynamic external environment. The strength of this impact depends on the intensity and scale of changes, which is reflected in the organisational structure of the educational process management and the content of decisions.
Therefore, in order to solve the problems of the theory and practice of change management identified in the study and to avoid resistance to change, a model of a change management system in the educational process of a general secondary education institution is proposed, which contains the following modules: motivational and target, theoretical and normative, organisational and managerial, diagnostic and corrective, and performance and prognostic. Each of the modules has its own specificity, purpose and purpose in the management system, as well as content and structure.
The motivational-target module contains the following elements: «Basic Determinants of Change Management in the Context of Education Modernisation» and «Goal of Change Management in General Secondary Education Institution». The purpose of this module is to reveal the content of socially determined factors (determinants) and to intensify increased attention to change and set a goal that will support change management in the educational process of a general secondary education institution in accordance with the vectors of state educational policy. The purpose of change management in a general secondary education institution is to form an effective change management system based on the integration of scientific achievements and analysis of management practice for the purpose of progressive development and minimisation of risks in the implementation of innovations and innovations. To achieve this goal, the following modules of the system have been developed.
The theoretical-normative module includes the following components: «Regulatory and legal support of education» (state concepts of education development; the Law of Ukraine «On Education»; the Law of Ukraine «On General Secondary Education»; the concept of the New Ukrainian School); «Identification of changes» (conceptual, organisational, structural, functional); «Theoretical support» (philosophical concepts of change; economic concepts of change; development of the theory of change management; substantiation of modern experience of change management practice). All components of this module serve as a theoretical basis for the implementation of a change management system in the educational process of a general secondary education institution in compliance with legal requirements.
The third module – organisational-managerial – identifies the «Technology of change management», which is carried out in stages: conceptual, procedural, diagnostic, and final. A separate subsystem «Algorithms» is included to manage local changes. The structure of the technology is revealed by the following subsystems: «Resource provision» and «Management mechanisms». The resources include the following elements: «Subjects» (administration; governing bodies of the institution; change team; clientele) and «Objects of change» (concepts; people; educational process; material and technical equipment). The subjects carry out their activities through the «Subjects Functions».
The groups of cyclical-localised functions of managing changes in the educational process are allocated according to the following criteria: directions of implementation; dynamics; degree of intensity. In each group, the functions are defined according to the type of change. The highly specialised functions of change management actors differ in terms of their official status and are implemented in a certain management hierarchy. The methodological recommendations specify the objects of change in the educational process and divide them into four groups, reveal the nature of management activities and define the conditions for the success of the change team.
It is established that the process of change management can be carried out in the technological cycle either in the direction of prolongation or curtailment. Accordingly, the mechanisms are allocated. In the subsystem «Prolongation of changes», the mechanisms include: organisational alignment; support for the motivational effect of success; extrapolation of changes; and in the model «Curtailment of changes» – analysis of rejection; assessment of consequences; avoidance of bifurcation. The complex of change management mechanisms is produced by the «Management Decision» as one of the elements of the proposed system, which is used to implement, adjust and control management actions at each stage of the technology.
The diagnostic-correctional module consists of such components as «Analysis of resources used», «Analysis of risks of changes», «Mechanisms for overcoming resistance to change», «Evaluation criteria», «Making adjustments», «Calculation of the coefficient of effectiveness of change management in the educational process» and makes it possible to adjust management actions, establish effective communication between subjects and solve problems. The criteria for evaluating the effectiveness of the management system are based on ten parameters.
The performance-prognostic module is designed to summarise the results of change management and analyse the results obtained and consists of two blocks: «Main results» (formed change management system; productive and comfortable educational environment; positioning of the institution as a centre of innovative development) and «Intermediate results» (growing satisfaction of students; developed ability of teachers to perceive and implement changes; expansion of the clientele and attraction of new stakeholders; formation of a new image of a general secondary education institution).
The effectiveness of the proposed model of the system for managing changes in the educational process of an educational institution is proved by experimental testing at the following stages: conceptual-projective, statement, formative-diagnostic, generalising-prognostic.
At the conceptual-projective stage, conceptual ideas and principles were identified to ensure the systematic and comprehensive nature of the experiment, and the goal and objectives were clarified. The statement stage involved analysing managerial experience and identifying problems in managing changes in the educational process. The formative-diagnostic stage included questionnaires and the development of criteria. The coefficient of effectiveness of change management in the educational process for each parameter was determined using the mathematical apparatus. At the generalising-prognostic stage, an overall assessment of the quality of the change management system in the educational process was calculated. Based on the analysis of statistical data, it is concluded that the index of increase in the quality of change management in the experimental groups compared to the control groups and the effectiveness of the proposed model of the system of change management in the educational process of general secondary education institution.
The scientific novelty of the research results is that for the first time:
- model of the change management system in the educational process of a general secondary education institution is developed, substantiated theoretically and tested experimentally, which includes the following modules: motivational-target (fundamental determinants of change management in the conditions of educational modernization; the goal of change management); theoretical-normative (normative and legal basis of education; identification of changes; theoretical support); organizational-managerial (conceptual, procedural, diagnostic, final); diagnostic- corrective (analysis of used resources; analysis of risks of changes, mechanisms for overcoming resistance to changes, evaluation criteria, the introduction of corrections, coefficient of effectiveness of change management); performance- prognostic (main and intermediate results);
- the essence of possible objects of change in the educational process in four groups was identified and revealed; the nature of management activity (interdisciplinary; adaptive; sociocultural; regulatory-balancing; situational; formal; informal; polymotivated) and indicators of success of the change team; change management mechanisms; overcoming resistance to change and indicators of success of the change team;
- the essence of possible objects of change in the educational process in four groups was identified and revealed; the nature of management activity (interdisciplinary; adaptive; sociocultural; regulatory-balancing; situational; formal; informal; polymotivated) and indicators of success of the change team; change management mechanisms; overcoming resistance to change and indicators of success of the change team;
- improved: the methodology for assessing the effectiveness of change management; the content of cyclical-localised functions of change management in the educational process in accordance with the types of changes, so these functions are formulated: by directions of implementation, by dynamics, by degree of intensity;
- proposed: the technology of change management system in the educational process of general secondary education institution is; criteria for evaluating the effectiveness of a change management system in the educational process by ten parameters, the content of which is described by the corresponding indicators in a five-point rating scale;
- summarises: classifications of change; classifications of resistance to change; mechanisms of resistance to change; types and content of determinants of change management in the educational process of general secondary education;
- the ways of modelling the change management system; the structure and content of the manager's competence in the problem of change management in the educational process were further developed, and the essence of the concepts was supplemented: «changes»; «basic (core) functions of change management»; «cyclically localised functions of change management»; «highly specialised functions of subjects»; «technology of change management»; «resistance to changes».
 
Date 2023
 
Type Thesis
NonPeerReviewed
 
Format text
text
text
text
text
 
Language uk
uk
uk
uk
uk
 
Identifier http://lib.iitta.gov.ua/738893/1/%D0%94%D0%B8%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F%20%D0%9E.%D0%9C.%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%88%D0%BD%D0%B0.pdf
http://lib.iitta.gov.ua/738893/2/Vidguk_Zhorova.pdf
http://lib.iitta.gov.ua/738893/3/%D0%92%D1%96%D0%B4%D0%B3%D1%83%D0%BA%20%D0%9D.%20%D0%91%D1%96%D0%BB%D0%B8%D0%BA%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8E%20%D0%9E.%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%88%D0%BD%D0%BE%D1%97.pdf
http://lib.iitta.gov.ua/738893/4/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%96%D1%8F%20%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%20%D0%92.%D0%9C_%20%D0%93%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%88%D0%BD%D0%B0_%D0%9E%D0%A1%D0%A2.pdf
http://lib.iitta.gov.ua/738893/5/%D0%A0%D0%B5%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D1%96%D1%8F%20%D0%A0%D1%8F%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B0%20%D0%97.%D0%92..pdf
- Горішна, Оксана Мирославівна (orcid.org/0000-0003-3127-1316 <http://orcid.org/0000-0003-3127-1316>) (2023) Change management in the educational process of the institution of general secondary education Masters thesis, Державний заклад вищої освіти «Університет менеджменту освіти».