Record Details

Усвідомлення спорту як культурної практики в імперській провінції (на прикладі Поділля кінця ХІХ – початку ХХ ст.)

Zhytomyr State University Library

View Archive Info
 
 
Field Value
 
Relation http://eprints.zu.edu.ua/30690/
 
Title Усвідомлення спорту як культурної практики в імперській провінції (на прикладі Поділля кінця ХІХ – початку ХХ ст.)
 
Creator Кароєва, Тетяна
Коляструк, Ольга
Гребеньова, Валентина
Жмуд, Наталка
 
Subject AZ History of Scholarship The Humanities
 
Description Актуальність теми. Людино-центричний підхід сучасної гуманітаристики спонукає істориків спорту до вивчення своєї «історії знизу», вимагає уваги до різноманітних спортивних практик. Приклад Поділля дозволить з’ясувати, як нові уявлення про спорт проникали на периферію імперії; чиїми зусиллями це відбувалося; чому знаходило відгук у суспільстві. Мета статті – розкрити, як на Поділлі на межі ХІХ–ХХ ст. утверджувалося уявлення про спорт як культурну практику. Методи дослідження. Культурно-антропологічне дослідження здійснювалось за допомогою методів регіонально-історичного та історико-текстуального аналізу, кейс-стаді та мікроаналізу. Результати роботи. Початки становлення спорту як культурної практики на Поділлі припала на 1910-ті рр. Перетворення деяких форм дозвілля (плавання човнами під вітрилами; катання на велосипеді чи ковзанах; більярд, рухливі ігри) і окремих спеціалізованих складників життєдіяльності військових (їзда верхи; стрільба; фехтування) у спортивні заняття відбувалося цілком природним шляхом; підсилювалося прикладними потребами (уміння плавати, веслувати, водити автомобіль). У провінції Російської імперії це відбувалося так само, як і у західних країнах, лише меншою інтенсивністю і з певним запізненням.
Висновки. Початкові спортивно-культурні практики налагоджувалися ініціативою української освітянської інтелігенції, російського офіцерства, польської родової аристократії, місцевих підприємців. Коло осіб, охоплених спортивними уявленнями, було досить вузьким, обмеженим освіченим населенням у міському середовищі. Серед первинних форм підтримки і поширення любительського спорту провідну роль відігравали молодіжні і локальні асоціації та союзи. У сільській місцевості виключення складали власники маєтків, які постійно відвідували міські терени.
 
Publisher Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка
 
Date 2019-12
 
Type Article
PeerReviewed
 
Format text
 
Language uk
ukraine
 
Identifier http://eprints.zu.edu.ua/30690/1/342-347.pdf
Кароєва, Тетяна and Коляструк, Ольга and Гребеньова, Валентина and Жмуд, Наталка (2019) Усвідомлення спорту як культурної практики в імперській провінції (на прикладі Поділля кінця ХІХ – початку ХХ ст.). Фізична культура, спорт та здоров'я нації (8). pp. 342-347. ISSN 2071-5285